I.Skutāna par V.Maču – „Ilgas Skutānas atmiņas”; TMR19475, 7.lpp.

Visuzticīgākā skolotāja teātros bija un palika Vilma Liepiņa – Mača, kas bija arī Siguldas teātra labākais spēks un parādīja ļoti lielu talantu. Skolotāja Mača iestudēja lugas arī skolēniem, un viņas vadībā pirmās skatuves gaitas ir uzsākuši tagad diezgan ievērojami aktieri: Rolands Zagorskis, Juris Kalniņš, Marina Janaus.

Vilma Mača dzimusi 1908. gadā Liepiņu ģimenē, kur bija vēl viena māsa Alīda. Mācījusies Siguldas vietējā draudzes skolā, pēc tam Skolotāju institūtā Cēsīs. Par skolotāju sākusi strādāt Kokneses apkārtnē, Latvijas laika sākumā ir palīgskolotāja (aizvietotāja) Rīgas apriņķī. Par skolotāju strādā ļoti maz, vairāk dara dažādus darbus pilsētā. Pēc Otrā pasaules kara strādā par skolotāju Siguldas 7 – gadīgajā pamatskolā ar ļoti labiem panākumiem. Pēdējos darba gadus māca ģeogrāfiju Siguldas 1. vidusskolā.

Vaļasprieks jeb sirds aizraušanās ir teātris, kam Vilma veltī visu savu brīvo laiku. Jaunībā spēlē galvenokārt jaunas mīlētājas, ir apveltīta ar ļoti labu balsi, dzied korī, ir arī soliste. Bez Vilmas nav gandrīz nevienas lugas, un visur viņa parāda ļoti labus panākumus. Pirmajos pēckara gados cieš autokatastrofā, traumē kāju, tādēļ jāpāriet uz raksturlomām, jāpievēršas vecāku sieviešu lomām, kas arī lieliski izdodas. Vilma Mača ir lieliska Indrānu māte, Horsta madāma, ministra kundze un iejūtas vēl daudzās citās lomās. Neskatoties uz fiziskām grūtībām, Vilma piedalās visos izbraukumos, ir lieliska kolektīva locekle, labsirdības un taisnības iemiesojums.

To pašu var teikt arī par viņu kā skolotāju. Teātris ir jāpamet tikai tāpēc, ka katastrofā gūtie ievainojumi kājā liek sevi manīt, ir apgrūtināta staigāšana. Tā Mačiņš, kā viņu vēlīgi sauca visi kolēģi un trupas dalībnieki, kļūst par mājas cilvēku, bet viņas sabiedriskais darbs, sevišķi Siguldas skolas un teātra dzīvē, nav aizmirstams.

Mačiņa aktīvā dzīve 1994. gadā noslēdzas traģiski, ar kritienu, gūžas kaula lūzumu, ko nevar pilnībā izārstēt. Ļoti gribas, lai par šo lielisko siguldieti paliktu kāda atmiņa.