Mārtiņš Stīnuss

STĪNUSS, Mārtiņš (skatuves vārds Strautiņš; miris 11.10.1901, apbedīts Siguldas kapos) – latviešu aktieris un režisors. Skatuves gaitas sācis 1886 Rīgas Latviešu teātrī pie Ā. Alunāna un H. Rodes-Ebelinga. Tēlojis galvenokārt mīlētājus un raksturlomas. Bijis apveltīts ar labu humora izjūtu, strauju temperamentu un skatuvei piemērotu ārieni. Ievērojamākās lomas – Pauls L.Ganghofera „Svētbilžu griezējs”, Basanio V. Šekspīra „Venēcijas tirgotājs”, Sabiņins pēc M. Gļinkas operas iestudētajā dziesmuspēlē „Dzīvība priekš cara” u.c. 1888 aiziet no Latv. teātra un pievēršas režijai, izveidodams savu trupu, kuras sastāvā bijuši jauni teātra entuziasti Otīlija Muceniece, Anna Nātriņa, Vilma Egliņa-Nāra, Vilis Zemītis, Mārtiņš Vītols, Jānis Skujiņš u.c. Iestudējis lugas: K. Kalniņa „Kazaks Dalbs” (1895, Rīgā, Uļeja zālē), J. Skujiņa „Veikalnieki” (1896, Jonatāna b-bā), J. Mjasņicka „Slepenpolicists” (1899, Rīgā, Cerības b-bā) u.c.

1895. gada jūnijā nodibinājis vasaras teātri „Arkādija” Pārdaugavā, Torņakalnā, toreizējā Kleina parkā, pieaicinādams kā režisoru A. Freimani, bet vēlāk iestudēdams izrādes arī pats. Centās iestudēt tikai lugas ar augstu māksliniecisko vērtību, pulcināja ap sevi jaunus, apdāvinātus aktierus. „Arkādijas” teātri atklāja ar R. Blaumaņa lugu „Pazudušais dēls”. Izrādīja arī Aspazijas „Zaudētās tiesības”, Blaumaņa „Ļauno garu”, kā arī dažas tolaik jaunas, bet tagad jau aizmirstas latviešu autoru oriģināllugas.

1895 jūnijā ar savu kolektīvu (kopā ar citām trupām no Rīgas) sniedzis izrādes arī Jelgavā, IV Vispārējo Dziesmu svētku laikā, izrādot stipri apstrīdēto un ārpus Rīgas vēl maz izrādīto Aspazijas lugu „Zaudētās tiesības”. Pavisam 1895 vasarā teātrī „Arkādija”notikušas 11 izrādes. (Diemžēl, 1895 gada vasaras sezona „Arkādijas” teātrim palika pēdējā Stīnusa vadībā.)

1900 kopā ar aktrisi un dziedātāju V. Egliņu –Nāru nodibina vasaras teātri „Arkādija” Siguldā, ko atklāj 24. 09. ar R.Kneizela lugu „Beliara meita”. Tomēr priekšlaicīgā nāve 1901 liedza viņam īstenot savus nodomus.

LASĪT VAIRĀK